Her presenteres årets beste bretoner!
Her finnes premieringsprosenten for rasen i år når de fleste prøvene ligger som grunnlag.
Sverige har på kort tid fått ytterligere en jaktchampion. Det er D’Ispagnac Roc, eller ”Wiper” - som hunden heter til hverdag og fest, som har oppnådd denne ettertraktede tittel.
Balder(Rikki og Tara) som eies av Vegard Johansen vant UK og Langvads Opus med eier Tove Naper vant AK i Østlandsmesterskapet 2001. Arrangementet fant sted på Bjørkelangen i nydelig høstvær. Fint kulturlandskap med masse fasan gjorde konkurransen til en topp opplevelse for alle førere og hunder.
Vår sponsor Jeger, Hund og Våpen arrangerte i høst for første gang Jegercupen, en uoffisiell lagkonkurranse på lavland mellom de stående fuglehundrasene.
Anders Ellefsen snart klar til start.
NJCH Tråslettens Auma (Jacken - NJJ(k)UCH Steinheias Astra) gikk til topps på Bodø JFFs jaktprøve på Saltfjellet, og ble dermed Nord-Norsk mester 2001. Nok et toppresultat fra eier, fører og oppdretter Bjørn Tråslett!
Nord Norsk mester 2001
Nordisk mesterskap for breton ble avholdt 24.august. Det er første gang dette arrangeres, med deltagere fra Norge, Sverige og Danmark. Klassisk trøndersk sommervær med sol og varme samt store mengder lemen satte sitt preg på konkurransen. Videre var det debut på høyfjellet for flere av de tilreisende.
Det ble en trivelig dag i fjellet, med en del fugl.
NBKs høstprøve ble arrangert i strålende vær. Dette sammen med en betydelig lemenbestand gjorde at forholdene ble vanskelige. Noe ujevnt med fugl, men gjennomgående er inntrykket at rypebestanden er god.